Detektor kovů Teknetics Alpha 2000
Většina začínajících hledačů při výběru svého prvního detektoru tápe. Není se tomu co divit, když na internetu dnes radí kde kdo a většinou nemá s jiným detektorem žádné zkušenosti. To, že se dá něco najít v podstatě s každým detektorem, je samozřejmě jasné, protože záleží na štěstí. Když ovšem použiji „fotbalovou" terminologii, dá se tomu štěstíčku jít naproti. Každý detektor má svá pro a proti. Začínající hledač se v tom rozhodně nevyzná. Rád bych touto cestou představil detektor Teknetics Alpha 2000, který se dle mého názoru řadí mezi vhodné kandidáty pro začínající hledače.
Proč Alphu?
Na začátku bych měl asi vysvětlit, proč si myslím, že je tento detektor vhodný pro začínající hledače. V první řadě je to díky velmi snadnému a přehlednému ovládání, které zvládne opravdu každý. Všechny funkce totiž ovládáte pomocí čtyř tlačítek, na které během hledání bez problémů dosáhnete palcem ruky, ve které detektor držíte. Veškeré parametry a jejich hodnoty nastavení vidíte na velkém přehledném displeji. Častým neduhem levných digitálních detektorů je někdy opravdu otřesné zpoždění – detektor vám vydá zvuk třeba i 50 cm od předmětu. Majitelé legendárních „žluťáků" vědí, o čem mluvím. Někdo tvrdí, že se na to dá zvyknout, ale pakliže chcete dosáhnout dobrých výsledků, je rychlá odezva detektoru nezbytností. Alpha 2000 je naštěstí rychlá, její odezva je okamžitá, a tak se s ní tohoto problému bát nemusíte. V neposlední řadě je Alpha také velmi dobře vyvážená a její hmotnost včetně baterie činí pouhý 1 kg.
Rozbalujeme
Detektor je v originální krabici rozložen na 4 díly. Cívka, spodní tyč, střední tyč a horní S konstrukce s hlavní jednotkou a loketní opěrkou. Je tedy zřejmé, že detektor můžete rychle složit i rozložit do poměrně malé velikosti, což je pro transport jistě výhodné. Toho, že byste detektor nezvládli správně sestavit, se skutečně bát nemusíte. Sestavit do sebe tři díly konstrukce, přišroubovat hledací cívku (v základu je detektor vybaven soustřednou cívkou o průměru 20 cm) ke spodní části konstrukce a dále připojit pomocí konektoru cívku k hlavní jednotce je opravdu dílem pár okamžiků.Detektor v základní sadě neobsahuje nějaké další bonusové příslušenství, ale čas od času se objevují akční nabídky s nějakým tím bonusem v ceně. Abychom mohli detektoru vdechnout život, je nutné vložit do něj jednu devítivoltovou alkalickou nebo nabíjecí baterii.
První start
Pakliže máte za sebou sestavení, doporučuji před prvním zapnutím nastavit správně délku konstrukce tak, aby vám vyhovovala přesně dle vašich výškových požadavků. Při nastavení krátké konstrukce byste se při hledání museli hrbit, což by jistě vaše záda moc neocenila. Stejně tak je důležité nastavit cívku do vodorovné polohy vůči zemi. Vše je nastaveno, a tak již stačí zapnout detektor nejmenším tlačítkem ve středu ovládací plochy. Jestli se nechcete zaobírat nějakým podrobnějším nastavením, nemusíte. Alpha 2000 je detektor typu „zapni a jdi". Po zapnutí je v detektoru aktivováno tovární nastavení, které je vhodné pro většinu typů hledání a obzvláště pro začátečníky. V tomto režimu detektor pracuje stabilně a pro začátek bych v tomto nastavení doporučil i hledat. Lépe se tak s detektorem seznámíte a k dalším úpravám nastavení jednotlivých funkcí bych přikročil později.
Rozlišování kovů
Alpha 2000 má pevně nastaveno třítónové rozlišování kovů, které je doplněno o grafické osmisegmentové rozlišení na displeji. Třítónové rozlišování je v podstatě klasika, kterou používá většina detektorů. Nejnižším tónem signalizuje detektor železné předměty, středním drobné stříbrné mince, zlato, alobaly atd. a nejvyšším tónem většinu předmětů z ostatních barevných kovů – stříbra, mědi, mosazi atd. Vždy záleží na velikosti a tvaru nálezu. Především pak u drobných předmětů, tenkých mincí atd. i u přesného rozpoznávání železných předmětů bude záležet na velikosti, masivnosti a hloubce uložení těchto předmětů v zemi. Menší železné kusy řekněme do velikosti krabičky od sirek bude detektor bezpečně signalizovat jako železo (nízký tón). S přibývající velikostí a hloubkou uložení železných předmětů začne signál více či méně přeskakovat a vy tak s troškou praxe můžete poznat větší „železo". U hodně velkých a především kruhových železných předmětů ve velkých hloubkách signalizuje detektor vysoký tón. Takto se chová většina detektorů a leckdy se může jednat o zajímavý nález, např. v Sudetech atd. Segmentové rozlišování vám může pomoci ve zvýšení přesnosti. Ale opět stará dobrá rada zní: Jakmile detektor hlásí barvu, nebo si nejsi jistý, kopej!
Ovládací prvky
V úvodu jsem zmínil, že detektor má 4 ovládací prvky. Vrchní tlačítko pro zapnutí a vypnutí detektoru. Hned pod ním se nalézá největší tlačítko (MENU), pomocí kterého přepínáte mezi jednotlivými funkcemi. a dále to jsou dvě tlačítka (+) a (–), pomocí nich měníte úrovně jednotlivých funkcí.
Displej
Úhlopříčka displeje je široká 11 cm a veškeré informativní hodnoty mají svou pevnou pozici. Co tedy na displeji nalezneme? V levé části displeje je vymezený obdélník, ve kterém se zobrazuje číselná hodnota přibližné hloubky uložení detekovaného předmětu. Jelikož se jedná o detektor vyrobený v USA, je tato hodnota udávána v palcích, a proto je nutné zobrazenou hodnotu vynásobit dvaapůlkrát. Kdo chce být puntičkář, nechť násobí číslicí 2,54 (1 palec = 2,54 cm). Hodnotu hloubky doporučuji brát především jako orientační a slepě se na ni nespoléhat.Spodní část displeje je vyhrazena pro segmentové rozlišování. Jak již bylo zmíněno, je to osm segmentů. Všechny nesou označení v angličtině. Zleva doprava to je IRON = železo, FOIL = folie/alobal, 5¢ = US mince v hodnotě 5 centů, ALUM = hliník, ZINC = zinek, DIME = US mince v hodnotě 10 centů, QTR = US mince v hodnotě 25 centů, 50¢+ = US mince v hodnotě 50 centů nebo vyšší. Jak jistě tušíte, u nás se moc US mincí nenalezne, ale s praxí si k těmto symbolům dokážete přiřadit reálné nálezy z našich polí, lesů, luk a hájů.
V levé části displeje naleznete sloupec nastavení citlivosti detektoru (SENSITIVITY). Citlivost detektoru můžete nastavovat v pěti úrovních. Jeden segment je nejnižší úroveň cca 70 %, pět segmentů 100 %.
Nakonec nám zůstal středový sloupec displeje. V horní části je symbol baterie rozdělený na tři segmenty. Zobrazuje nám aktuální stav baterie. Pakliže svítí všechny tři segmenty baterie, dodává více než 8,3 V. Při dvou dílcích to je více než 7,0 V. Jeden segment více než 6,2 V. Pakliže se poslední segment rozbliká, znamená to nízký stav baterie a detektor v tomto stavu obvykle vydrží pracovat maximálně 10 minut. Při použití nabíjecí baterie díky její vybíjecí charakteristice svítí po většinu doby všechny tři segmenty. Po snížení na dva segmenty se baterie začne vybíjet velmi rychle. Provozní doba s kvalitní alkalickou baterií je až 25 hodin. Při použití nabíjecí baterie je to 8 hodin na jedno nabití. Jako vhodná se mně jeví varianta jednoho páru nabíjecích baterií, které můžete podle potřeby střídat.Pod symbolem baterie se zobrazují jednotlivé funkce detektoru. DISC = diskriminace, NOTCH = NOTCH filtr, SENS = citlivost a VOLUME = hlasitost. Mezi jednotlivými funkcemi přepínáme pomocí hlavního tlačítka menu a hodnoty jednotlivých funkcí pak měníme pomocí tlačítek (+) a (–).
Box hlavní jednotky
Krom již popsaného displeje a ovládacích tlačítek nalezneme na boxu hlavní jednotky ještě sluchátkové výstupy a na zadní straně je to ještě šachta na baterii. Všechny modely značky Teknetics kromě modelu T2 jsou již standardně vybaveny dvěma sluchátkovými výstupy. Jsou umístěny na levé boční straně jednotky. Horní je pro konektor o průměru 6,35 mm a spodní 3,5 mm. Nemusíte tak řešit problém s redukcí a ať máte ty anebo ty sluchátka, vždy je hravě připojíte. Pokud nechcete hledat se sluchátky, samozřejmostí je integrovaný reproduktor na zadní straně jednotky.
Funkce
O některých funkcích jsem se částečně zmínil v předchozích kapitolách, ale teď se na ně podíváme zevrubněji. První v řadě je diskriminace (DISC). Většina čtenářů jistě ví, jak tato funkce pracuje. Pro začátečníky tedy uvedu, že diskriminace slouží k potlačení nežádoucích železných předmětů. Alpha nabízí pět úrovní diskriminace, ale nedoporučuji to s úrovní raději moc přehánět, jelikož byste mohli potlačit i zajímavé nálezy, jako jsou drobné zlaté a stříbrné předměty. Osobně jsem při testování hledal bez diskriminace nebo s vyloučením prvního segmentu.
NOTCH filtr pracuje obdobně jako diskriminace, ale máte s ním možnost eliminovat jen některé segmenty z prvních pěti. Jednoduše zvolíte pomocí tlačítek (+) a (–) segment, který chcete vyloučit, a potvrdíte tlačítkem (MENU). Takto můžete vyloučit nebo naopak zase povolit další segmenty, které pak detektor nesignalizuje.
Citlivost (SENS) určuje citlivost detektoru na drobnější předměty a částečně ovlivňuje i hloubkový dosah detektoru. Při nastavení na maximální hodnotu může detektor za určitých podmínek vydávat falešné signály, což se může projevit i nižší stabilitou.
Hlasitost (VOLUME) nastavujeme dle požadavků na zvukovou úroveň detektoru v rozmezí 0–9. Při úrovni 0 detektor rozlišuje pouze segmentově.
Vlastní hledání
Díky velmi nízké hmotnosti a dobrému vyvážení je práce s detektorem příjemná. Je pravdou, že s mými 205 cm jsem musel mít konstrukci nastavenou na maximum, ale vše bylo v pohodě. Jen při chůzi z prudšího kopce bych ocenil o 2–3 cm delší konstrukci. Při koupi detektoru bych jednoznačně doporučil zakoupit i kryt cívky, jenž ji chrání před poškozením při hledání.
V továrním nastavení pracuje detektor stabilně a rozlišování předmětů sedí. U hraničních signálů podle očekávání přesnost slábne a segmenty přeskakují. Díky rychlé reakci není problém s dohledáváním. S tímto detektorem jsem za tento rok hledal několikrát, a přestože jsem zvyklý na hledání s jednoznačně výkonnějšími přístroji, neměl jsem s Alphou žádný zásadní problém. Testoval jsem ji i s 2D cívkou, která přináší především širší pokrytí terénu a samozřejmě i lepší separační vlastnosti. S touto cívkou se zlepší i hloubkový dosah, ale není to až tak razantní, jak se dalo očekávat. Při hledání s Alphou jsem našel spoustu předmětů z různých materiálů a dob. Především se jednalo o mince z období R-U a první republiky. Vylouplo se i pár stříbrňáčků a další méně či více zajímavé nálezy.
Kdo čeká fotografie nálezů, toho musím zklamat. Chci tak zabránit spekulacím, které by jistě vyvstali. a hlavně: kdo hledá, ten najde. Stejně tak nebudu uvádět hloubkové dosahy. Tyto hodnoty mohou být velmi zavádějící a závisí na mnoha aspektech, jako je například tvar předmětu, materiál, velikost, poloha uložení, mineralizace půdy, zamoření atd. a uvádět dosahy na vzduchu je naprostý nesmysl a takovéto hodnoty vám může „cpát" jen osoba, která vás chce ošálit krásnými čísly.Pro koho se tedy tento detektor hodí? Začínající hledač bude jistě velmi spokojen. Detektor se dá pořídit i pro vaše ratolesti, a pakliže ho složíte bez středové tyče, získáte plnohodnotný přístroj, ovšem ve zkrácené verzi. Mezi rukojetí a cívkou je pak vzdálenost jen 60 cm, což je, myslím si, pro 6–7 let starého nadějného hledače-juniora ideální. Máte-li v úmyslu pořídit detektor pro vaši drahou polovičku, vezměte v potaz nízkou váhu detektoru, kterou právě Alpha nabízí. Vaši milou pak hledání nepřestane po 30 minutách se slovy – „Na mě to už je těžký" – bavit. S cenou se pak bez problémů vejdete do 6000 Kč.
Příslušenství
Mezi nejdůležitější rozšíření detektoru Teknetics Alpha 2000 patří jistě hledací cívky. V současné době jsou pro Alphu dostupné 4 cívky, včetně základní soustředné o průměru 20 cm. Dále je to malá 13centimetrová cívka, která je vhodná pro hledání velmi drobných předmětů v zamořených lokalitách. Další cívkou je eliptické provedení o rozměru 14 x 25 cm. Tato cívka má obdobné vlastnosti jako základní, ale poskytne širší záběr pokrytí a lepší manipulaci v zarostlém terénu. Největší cívkou je pak 2D cívka 18,5 x 29 cm, kterou znáte například z modelu T2 (důležité upozornění: cívky od detektoru T2 nejsou kompatibilní s ostatními modely značky Teknetics!). S 2D cívkou získáte lepší separaci, jednoznačně širší pokrytí terénu a také hloubkový nárůst. Ke všem typům cívek jsou také dostupné kryty proti poškození při hledání. Z dalšího originální příslušenství Teknetics můžeme jmenovat dohledávačku nálezů - výrobce pro úsporu nákladů prodává naprosto stejnou dohledávačku pro detektory Bountry Hunter, Fisher i Teknetics. Skutečně v nich není žádný rozdíl, krom možných barevných variací. Dále to jsou sluchátka Teknetics s regulací hlasitosti, přepravní taška na detektor a krumpáček Gold Pick z vysoce kvalitní kalené oceli s integrovaným magnetem.
Stručné závěrečné hodnocení
+ rychlost odezvy bez zpoždění
+ nízká hmotnost
+ díky povedenému vyvážení dobře sedí v ruce
+ velký přehledný displej
- po vypnutí si nepamatuje poslední nastavení
- tovární nastavení má zbytečně vysokou hlasitost